همه چیز در مورد پره سر

 
 
دوستِم‌ گرچ‌ِ اِم‌ دنیان‌َ خشیمون‌           هَم‌َ دلدادَه ی‌ ام‌ دلكشیمون‌

چ‌ِ فایده عاقبت‌ با حسرت‌ و درد            دنیاكا كوچ‌ بَكَردیمون‌ بشیمون‌


استفاده از مطالب این وبسایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد!

دوستان لطفا حتما مارا از نظرات ارزشمند خود بهره مند سازید!


parasarica.ir


parasarica@gmail.com

:: خبر: طاووسک پره سر به زیستگاهش برگشت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: شرکت چوکا
:: تحریف نام ایسپیه مزگت
:: ایسپیهَ مَزگَت (مهندس رامین باباپور شکره دشت)
:: گالری تصاویر: ایسپیه مزگت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: دیوار 47 پره سر
:: خبر : نگرانی از تخریب جنگل های گیلان با ساخت سد شفارود (+جوابیه)
:: آشنایی با سد مخزنی شفارود
:: یک دانستنی از سه شنبه بازار
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 15
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 14
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 13
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 12
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 11
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 10
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 9
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 8
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 7
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 6
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 5
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 4
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 3
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 2
:: اسطوره یا ایزد سیاگالش
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (3)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (2)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (1)
:: تالش چه ندارد!


آلاله زرد - zarda alala
نویسنده : امین
تاریخ : یکشنبه 31 فروردین 1393
زمان : 05:22 ب.ظ
روزت مبارک مادرم
نظرات | ادامه مطلب

ویجینی خوب بکَه دوارَه مَکه
دیلی گِتَه یاری آوارَه مَکَه
آوارَه کَر خوبَه آوارَه ببو
کو بَه کو بگنˇ صَد پارَه ببو جان دِدِه جان
آمان آمان آمان آمانَه لَیلِه جان دِدِه جان

غَریبَه دَرویشیم ژون آبَه تاجم جان دِدِه جان
دَردی گیرفتاریم کی را بواجم جان دِدِه جان
چندی اَز بگَردم غَریبَه شَهرون جان دِدِه جان
دَرد و گیرفتاریم نِبَه عیلاجم جان دِدِه جان
آمان آمان آمان آمانَه لَیلِه جان دِدِه جان

نگاهر مِهربونَه جان دِدِه جان
ویندِش مرا گرونَه جان دِدِه جان
روزگاری اَمَه هَم صُحبَتیمون
دشمِنین باعیث بَین بَیمون آوارَه جان دِدِه جان
آمان آمان آمان آمانَه لَیلِه جان دِدِه جان

دَسی را بمِرم پِنورَه پَردی
اشتˇ پا را مِرم کَینی آگَردی
شیرَه اشتˇ زَمَن گَردش بکَری
چندی بَرم اشتˇ غُرصَه و دَردی جان دِدِه جان
آمان آمان آمان آمانَه لَیلِه جان دِدِه جانبرچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-موسیقی تالشی-روز مادر-روز مادر تالشی-آهنگ جان دده جان-
نویسنده : امین
تاریخ : یکشنبه 31 فروردین 1393
زمان : 12:39 ب.ظ
گالری عکس: اردوگاه فرهنگی رفاهی پره سر دانشگاه صنعتی شریف
نویسنده : امین
تاریخ : یکشنبه 31 فروردین 1393
زمان : 12:00 ب.ظ
خبر: مرال گیلانی درخطر جدی انقراض
نظرات |

به گزارش پره سریکا؛ خطر انقراض گوزن بومی گیلان جدی است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اعلام این خبرگفت: مرال یا گوزن گیلانی یکی از ارزشمندترین پستانداران کشور است که در50 سال اخیر جمعیت این گونه، درمعرض خطر انقراض است. محمدرضا برجی علت کاهش چشمگیر جمعیت گوزن گیلان را شکاربی رویه – تخریب زیستگاهها و توسعه ساخت و سازها درمناطق جنگلی اعلام کرد وافزود: براساس سرشماری سال 88 تعداد مرال های گیلان حدود 200 راس است. وی تصریح کرد شکارچیانی که گوزن گیلانی را شکار کنند به ازای هر راس گوزن 32 میلیون ریال جریمه نقدی وبه مجازات کیفری از 91 روز تا 3 سال محکوم خواهد شد.

وی توقف طرح های بهره برداری جنگلی فاقد مطالعات زیست محیطی /جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز در زیستگاهها / آموزش و اطلاع رسانی ازطریق رسانه ها به ساکنان بومی –برخورد قاطع تر با شکارچیان متخلف و افزایش تجهیزات حفاظتی ازقبیل دوربینهای کنترل کننده حیات وحش را ازمهترین برنامه های محیط زیست گیلان برای حفظ وصیانت مارال گیلان اعلام کرد .مرتبط با : پره سر اخبار
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-اخبار پره سر-خبر پره سر-مرال گیلانی-گوزن گیلانی-
نویسنده : امین
تاریخ : جمعه 29 فروردین 1393
زمان : 11:02 ب.ظ
فیلم کوتاه پره سر
نظرات |

درباره فیلم "پره سر"
"پره سر" تجربه تصویری کوتاهی است از توصیف مکانی خاص در ذهن کسی که از آنجا دور افتاده است.

نظر کارگردان
این فیلم درباره زنی ایرانی در پاریس است که در دوره ای از زندگیش در باغ خانوادگیشان در "پره سر" زندگی میکرده و در دوره ای هم قصد داشته تا آخر عمر در آنجا زندگی کند ولی ایران را ترک می کند و به فرانسه مهاجرت می کند،در حالیکه همیشه یاد "پره سر" در سر و رویا ی آن را در دل داشته است.
برای من" پره سر" یک جور مدینه فاضله تعبیر می شود. برای خیلی از مهاجرینی که علیرغم ترک سرزمین مادری هنوز یادهای آن را در رویایی شیرین می بینند، این اتفاقی رایج است.

ویژگی فیلم
فیلم کوتاه "پره سر" مجموعه ای از تصاویر بسته است، ازجزئیات دست و چهره یک زن که گفتاری زنانه درباره مکانی در "پره سر" آنها را همراهی می کند. فیلم شباهت به داستانهای بسیار کوتاه دارد که در کوتاه ترین زمان ایده اصلی را به مخاطب عرضه می کند.

[http://www.aparat.com/v/cf1y2]مرتبط با : پره سر
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-فیلم پره سر-فیلم کوتاه پره سر-پره سر الیکا هدایت-فیلم کوتاه پره سر الیکا هدایت-
نویسنده : امین
تاریخ : جمعه 29 فروردین 1393
زمان : 11:17 ق.ظ
شکوفه سیب - sifa chiza
نظرات |سیب در زبان تالشی به صورت سیف (sif) تلفظ میشود.
مرتبط با : پره سر
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-شکوفه سیب-سیب پره سر-عکس شکوفه سیب-تصویر شکوفه سیب-
نویسنده : امین
تاریخ : پنجشنبه 28 فروردین 1393
زمان : 07:15 ب.ظ
سرنوشت نامعلوم بلندترین سد ایران / جدال میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو
نظرات |

به گزارش روزنامه شهروند: وزیر نیرو در اظهارنظر اخیر خود به جایگاه سوم ایران در دنیا در سدسازی افتخار کرده و گفته ما در ۲۵‌سال گذشته توانسته‌ایم مقام سوم سدسازی در جهان را به دست آوریم و یک و نیم برابر حجم رودخانه‌های کشور سد بسازیم.

حالا این قضیه در دنیای امروز چه جایگاهی دارد بر همه معلوم است. امروزه اکثر کشورهای دنیا به این مهم دست یافتند که حفاظت از خاک و منابع طبیعی مثل جنگل‌ها بسیار سودمندتر از احداث سد است.  یعنی اگر به اهداف کارکرد سد توجه کنیم و مقایسه‌ای با ارزش جنگل و محیط‌زیست انجام دهیم به راحتی به این نتیجه می‌رسیم که با حفظ همین منابع طبیعی می‌توانیم با هزینه کمتر به همان اهداف سد نایل شویم.

 سد شفارود واقع در شهرستان رضوانشهر که به گفته مسئولان بزرگترین سد مخزنی ایران است، به یکی از پرمناقشه‌ترین موضوع زیست محیطی ایران تبدیل شده که بیانگر عدم توافق مشترک بین وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط ‌زیست در احداث این سد است. اگرچه چند سالی است که این پروژه عظیم در دست اجراست (سال ۸۷ مجوز این پروژه صادر شد)، اما برای مدتی به دلیل مخالفت سازمان حفاظت محیط‌ زیست مبنی‌بر نداشتن ارزیابی زیست محیطی این پروژه موقتا تعطیل شده که اعتراض مکرر وزارت نیرو و مجری طرح را در پی داشته است.

موضوع اختلاف‌نظر

هدف از احداث این سد، تامین آب شرب شهرستان‌های رضوانشهر و پره‌سر به میزان ۷.۵‌میلیون مترمکعب در سال، تامین آب کشاورزی ۱۰‌هزار و ۸۳۰هکتار از زمین‌های منطقه به میزان ۹۸‌میلیون مترمکعب در سال، تامین آب سالانه موردنیاز صنعت به میزان ۱۲‌میلیون مترمکعب و همچنین تولید انرژی برق‌آبی به میزان ۷۰ گیگاوات در‌ سال عنوان شده است. اما به گفته مسئولان محیط‌ زیست این اقدام پیامدهای فاجعه‌بار زیست‌محیطی بسیار به دنبال خواهد داشت. یکی از اثرات تخریبی احداث سد شفارود نابودی بیش از صد هکتار از جنگل‌های هیرکانی است.

 همچنین این سد در منطقه‌ای قرار است احداث شود که آن منطقه یعنی رضوانشهر به تالش یکی از پرباران‌ترین مناطق کشور هستند و جنگل‌های آن به دلیل نقش ذاتی که در جذب آب و ذخیره آن دارند، می‌تواند به‌عنوان جانشین خوبی برای این سد در نظر گرفته شود. به گفته کارشناسان محیط‌زیست اگر درختان این منطقه قطع شود علاوه بر این‌که به بروز سیلاب در منطقه کمک می‌شود، باعث افزایش فرسایش و لغزش‌های متعدد در منطقه می‌شود. اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود در مسیر احداث این سد که بر مسیر رودخانه شفارود قرار گرفته است روستاهای متعددی وجود دارد که در صورت آبگیری سد این روستاها به زیر آب می‌روند.

 بنابراین اهالی آن منطقه که به شدت به زادگاه خود از لحاظ امرار معاش وابسته هستند، مجبور می‌شوند به شهرهای نزدیک مهاجرت کنند که با وجود پایین بودن فرصت‌های شغلی نسبت به مهارتی که دارند یک فاجعه انسانی دیگر بروز خواهد کرد. حال بر سر این موضوع بین سازمان حفاظت  محیط‌زیست و وزارت نیرو بحث و اختلاف نظر وجود دارد. از یک سو سازمان حفاظت  محیط‌ زیست ادعا می‌کند این پروژه باید به دلیل نداشتن ارزیابی زیست‌محیطی متوقف شود، از سوی دیگر وزارت نیرو طبق مجوز صادر شده در دولت قبلی مصر است که این سد باید احداث شود.

علاوه بر این مشکلات به نظر می‌رسد که شرکت‌های چوکا و شرکت شفارود که از شرکت‌های بهره‌بردار از جنگل هستند از ساخت این سد به شدت دفاع می‌کنند. دلیل آن هم چیزی نیست جز این‌که وقتی که کلید مجدد اجرای سد زده شود، به‌طور خودکار مجوز برای قطع درختان صادر می‌شود و در این شرایط شرکت‌های مذکور به راحتی می‌توانند از این قضیه سود ببرند.

اظهار نظر سازمان حفاظت محیط ‌زیست در این خصوص

 در حال حاضر عملیات احداث این سد به دلیل مخالفت‌های سازمان حفاظت محیط ‌زیست و فعالان محیط‌زیست متوقف شده ولی واقعیت این است که طی ۳۰ ‌سال‌گذشته قدرت وزارتی‌ها بر سازمان حفاظت  محیط ‌زیست چربیده و موفق به اجرا کردن خواسته‌های خود شدند. البته به نظر می‌رسد این بار سازمان تمایل دارد این معادله متداول را برهم زند.
 
دکتر متصدی، معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌ زیست در مورد پروژه مذکور به خبرنگار «شهروند» گفت: اگر گزارش ارزیابی محیط‌زیستی این پروژه تایید شود شرکت مجری این پروژه می‌تواند کار خود را آغاز کند اما اگر سازمان گزارش ارزیابی را تایید نکند هیچ مجوزی برای احداث سد صادر نمی‌شود.

 البته شنیده‌ها حاکی از این بود که در روزهای منتهی به ‌سال ۹۲ طی جلسه‌ای در سازمان این مشکلات باوجود حضور نماینده سازمان، وزارت نیرو و شرکت مجری طرح در سازمان پیگیری  شود که به دلیل عدم حضور نماینده‌های وزارت و شرکت موردنظر این جلسه برگزار نشد.  علاوه‌بر موضوع گزارش ارزیابی گزارش‌ها حاکی از این بود که یکی از موضوعات مورد مناقشه مساله تاج سد بود که اگر تاج بنا بر نظر و خواسته سازمان حفاظت محیط‌ زیست برداشته شود، این پروژه عمرانی می‌تواند ادامه یابد.

در این مورد نظر سعید متصدی را جویا شدیم که وی با تکذیب چنین خبری تاکید کرد: «هیچ‌گونه بحثی در این زمینه که بخواهیم مشکلات را اصلاح و برطرف کنیم نشد و بعدا هم این صحبت نخواهد شد. موضوع بر سر این است که اگر سازمان گزارش ارزیابی محیط‌زیستی پروژه را که قرار است وزارت نیرو تهیه کند، تایید نکند این سد نباید ساخته شود.»
 
وی در ادامه افزود: در مجموع اجرای هر پروژه توسعه‌ای مشروط به تایید گزارش زیست‌محیطی است. اگر این گزارش تایید شود مجری طرح از لحاظ قانونی می‌تواند در مرحله بعد به بازدید میدانی یا بازدید‌های مربوط به شرایط محیطی و دیگر اقدامات مربوط به اجرای طرح بپردازد. در غیر این صورت یعنی عدم تایید ارزیابی زیست محیطی این‌گونه اقدامات غیرقانونی است.

معاونت محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست سپس با بیان پیگیری این موضوع از سوی سازمان تصریح کرد که تا ۲ هفته آینده قرار است جلسه‌ای درخصوص گزارش ارزیابی زیست‌محیطی برگزار شود و به محض این‌که جلسه تشکیل شود گزارش آن به اطلاع عموم گذاشته خواهد شد.

در هرصورت باید منتظر ماند و دید که در هفته‌های آتی چه اتفاقاتی خواهد افتاد. آیا وزارت نیرو بر نظر خود مبنی‌بر ادامه پروژه سدشفارود توسط شرکت مهاب قدس اصرار می‌ورزد یا این‌که این بار سازمان حفاظت  محیط‌زیست ایران پا پیش نخواهد گذاشت و قاطعانه جلوی ساخت سدی را می‌گیرد که بیش از آن‌که برای تولید و ذخیره آب باشد سود و نفع‌های اقتصادی برای موافقان ساختش دارد.

بازنشر از سایت سازمان حفاظت محیط زیست


مرتبط با : پره سر اخبار
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-سد شفارود-گزارش سد شفارود-سد شفارود پره سر-اخبار سد شفارود-
نویسنده : امین
تاریخ : پنجشنبه 28 فروردین 1393
زمان : 12:26 ق.ظ
خبر: تیم فوتبال جوانان المپیک پره سر مقابل تیم شاهین رشت شکست خورد.
نظرات |

به گزارش پره سریکا؛ این دو تیم عصر دوشنبه و در هفته پانزدهم رقابت های فوتبال لیگ جوانان گیلان رو در روی هم قرار گرفتند .

در این دیدار تیم فوتبال جوانان شاهین رشت موفق شد با نتیجه یک بر صفر ، المپیک پره سر را شکست دهد و هر سه امتیاز این مسابقه را کسب کند .

همچنین در سایر دیدارهای برگرار شده این هفته ، تیم فوتبال جوانان شهرداری تولم شهر با نتیجه سه بر صفر آبی پوشان رشت را مغلوب کرد و تیم فوتبال جوانان سبحان دارو رشت با یک گل تیم شهرداری ماسال را شکست داد .

در دیگر دیدار برگزار شده این رقابت ها نیز تیم های فوتبال جوانان همیاری سیاهکل و شهرداری لاهیجان به مصاف هم رفتند که در نهایت تیم فوتبال جوانان همیاری سیاهکل با نتیجه چهار بر صفر برابر حریف خود به برتری رسید.

در جدول رده بندی این رقابت ها تیم فوتبال جوانان سپیدرود رشت با کسب 35 امتیاز همچنان در صدر جدول قرار دارد، تیم همیاری سیاهکل با کسب 32 امتیاز دوم است و تیم شهدای نویر بندرانزلی با کسب 30 امتیاز در مکان سوم قرار دارد.

در رقابت های فوتبال لیگ جوانان استان گیلان، 12 تیم حضور دارند که به صورت دوره ای و رفت و برگشت با هم رقابت می کنند .


مرتبط با : پره سر اخبار
برچسب ها : المپیک پره سر-اخبار المپیک پره سر-تیم فوتبال المپیک پره سر-اخبار پره سر-بخش پره سر-پره سر-شهر پره سر-
نویسنده : امین
تاریخ : سه شنبه 26 فروردین 1393
زمان : 05:13 ب.ظ
گزارشی از حضور بانوی نی نواز تالشی خدیجه زرداری در تالار اندیشه تهران
نظرات |

آداب نوازندگی روی سن را نمی‌داند و بیش از ۷۵ سال سن دارد. از کودکی برای گله گوسفندان نی نواخته و آخرین زنی است که موسیقی چوپانی را می‌شناسد. می‌گوید پس از او کسی نیست که برای گوسفندانش، نی بنوازد .
خدیجه زرداری/ نی‌نواز چوپان از تالش

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- زهره نیلی- این‌بار درهای تالار اندیشه به‌روی مهمانانی خاص گشوده شده است. مهمانانی که در این فضا، احساس غربت می‌کنند. راه و روش رفتن به سن و نواختن در برابر کسانی که رو‌به‌روشان نشسته و مشتاق شنیدن آواها و ترانه‌هاشان هستند را نمی‌دانند.

زنان و مردان در حالی‌که لباس محلی پوشیده‌اند، وارد سالن می‌شوند. مردان بیل به دست دارند و زن‌ها، لباس ‌های رنگی به‌تن کرده‌اند.پیرزنی در این میان، سرگردان‌تر از سایر مهمانان به‌نظر می‌رسد. پیراهن بلند صورتی با کت کوتاه مشکی به تن کرده و نی به دست، به هرسو چشم می‌گرداند و کسی نیست تا راهنمایی‌اش کند.

این زن، خدیجه زرداری، آخرین زنی است که موسیقی چوپانی را می‌شناسد. پس از او کسی نیست که برای گوسفندان، نی بنوازد. پیرزن نه برای گله که به‌خاطر خود، نی می‌زند .

خدیجه خانم به تهران آمده تا در نخستین جشنواره کارآواها شرکت کند. وقتی از او می‌خواهند تا به روی صحنه بیاید و نی بنوازد، مات و مبهوت دور و بر را نگاه می‌کند و پشت به جمعیت می‌ایستد و نی را به لبانش نزدیک می‌کند؛ حق دارد آخر تاکنون در برابر چنین جمعیتی ننواخته. همیشه او بوده و گوسفندان و بی‌کرانگی طبیعت.

خدیجه زرداری، نمی‌داند تابستان به‌دنیا آمده یا زمستان تنها می‌داند که ۷۵ ساله است و دیگر، نفسی برایش باقی نمانده تا در نی بدمد. افسوس او از این نیست که دیگر، توان نواختن ندارد، آنچه او را آزار می‌دهد این است که پس از او کسی نیست تا برای گله اش، نی بزند.

او به زبان تالشی سخن می‌گوید و با مهربانی، قربان صدقه‌ات می‌رود. انگار شکیبایی و آرامش را از طبیعت، به‌خوبی آفراگرفته است. مادر پنج دختر و پنج پسر است. چندین و چند نوه دارد اما دلش می‌خواهد نتیجه یا نتیجه‌هایش را هم ببیند.

سال‌ها پیش، نی زدن را از همسرش یاد گرفته و از آن زمان تاکنون نفس گرم خود را در نی دمیده است. او ۲۰ سر دام دارد و فکر می کند گوسفندانش از شنیدن صدای نی، لذت می‌برند.

“زینب بهارمست” هم از دیگر زنانی است که در جشنواره کارآواها شرکت کرده. پیراهن قرمزی به تن کرده با گل‌های سپید بر زمینه آن. با دقت به حرف‌های زرداری گوش می‌دهد و تک‌تک کلماتش را به فارسی برمی‌گرداند. بهارمست، ترانه می‌خواند. آن‌هم زمانی که برنج می‌کارد و چای، برداشت می‌کند.

بهارمست، ۵۷ ساله است و مادر چهار فرزند. پسر بزرگش، متخصص بیهوشی است و کوچک‌ترین پسرش، مهندسی برق خوانده است. یکی از دخترهایش دیپلم گرفته و ازداج کرده و دختر دیگرش، دانشجوی کارشناسی است.

بچه‌ها کشاورزی نمی‌کنند و دلشان نمی‌خواهد برنج بکارند و ترانه بخوانند اما بهارمست، کشاورزی را دوست دارد و هر زمان، خسته می‌شود، ترانه می‌خواند تا خستگی از تنش، به‌در رود.

پیرامونت را نگاه می‌کنی. همه کسانی که در نخستین جشنواره کارآواها شرکت کرده‌اند،پیر و ناتوان و درمانده‌اند. جامعه ما نیز، چون جوامع دیگر، به سمت صنعتی شدن می‌رود و مناسبات زندگی و کار، باشتاب تغییر می‌کنند. در این میان چه بر سر آیین‌ها و آداب و رسوم می‌آید؟ کدام سازمان و نهاد فرهنگی به گردآوری و مستند کردن آواهایی می‌پردازد که در اینده‌ای نزدیک از هیچ حنجره ای به‌گوش نمی‌رسند.

بازنشر از
خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر


مرتبط با : مشاهیر پره سر اخبار
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-خدیجه رزداری-خدیجه زرداری-نی تالش-زینب بهارمست-
نویسنده : امین
تاریخ : دوشنبه 25 فروردین 1393
زمان : 06:18 ب.ظ
یادگاری مسافرین نوروزی
نظرات |

ساحل پره سر - روستای ساحلی رودکنار

عکاس: سامر ناصری


مرتبط با : پره سر
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-روستای رودکنار-رودکنار پره سر-عکس پره سر-آلودگی پره سر-
نویسنده : امین
تاریخ : شنبه 23 فروردین 1393
زمان : 11:41 ب.ظ


( تعداد کل صفحات: 3 )

[ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic