همه چیز در مورد پره سر

 
 
دوستِم‌ گرچ‌ِ اِم‌ دنیان‌َ خشیمون‌           هَم‌َ دلدادَه ی‌ ام‌ دلكشیمون‌

چ‌ِ فایده عاقبت‌ با حسرت‌ و درد            دنیاكا كوچ‌ بَكَردیمون‌ بشیمون‌


استفاده از مطالب این وبسایت فقط با ذکر منبع مجاز میباشد!

دوستان لطفا حتما مارا از نظرات ارزشمند خود بهره مند سازید!


parasarica.ir


parasarica@gmail.com

:: خبر: طاووسک پره سر به زیستگاهش برگشت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: شرکت چوکا
:: تحریف نام ایسپیه مزگت
:: ایسپیهَ مَزگَت (مهندس رامین باباپور شکره دشت)
:: گالری تصاویر: ایسپیه مزگت
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 16
:: دیوار 47 پره سر
:: خبر : نگرانی از تخریب جنگل های گیلان با ساخت سد شفارود (+جوابیه)
:: آشنایی با سد مخزنی شفارود
:: یک دانستنی از سه شنبه بازار
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 15
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 14
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 13
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 12
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 11
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 10
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 9
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 8
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 7
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 6
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 5
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 4
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 3
:: آموزش: ضرب المثل تالشی 2
:: اسطوره یا ایزد سیاگالش
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (3)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (2)
:: گیاهان مناسب منطقه پره سر (1)
:: تالش چه ندارد!


کمبود زمین، مانعی بر سر راه توسعه گیلان
نظرات |


گیلان 14 هزار و 44 کیلومتر مربع وسعت و 2 میلیون و 480 هزار و 874 نفر جمعیت دارد. این استان که فقط 0/9 درصد مساحت کل کشور را داراست، جزو استان های کوچکی است که تراکم جمعیت آن باتوجه به وسعتش، بالاست. گیلانی که با وجود داشتن توانمندی های قابل توجه در بخش کشاورزی و گردشگری و امکاناتی همچون منطقه آزاد تجاری - صنعتی انـزلی و خطوط هوایی–جاده ای، برای رسیدن به توسعه با موانع و چالش هایی روبروست. در کنار کمبود وتخصیص نیافتن اعتبارات ودر برخی موارد کم کاری مسئولان، کمبودزمین به مشکلی اساسی برای سرمایه گذاری و توسعه استان تبدیل شده است .

آنطور که پیداست تراكم بالای جمعیت در گیـلان (171نفر در هر كیلومتر مربع)، ارزشمند بـودن زمین ها برای كشاورزی و وجود جنگل هـا و مـراتع در بخش زیادی از وسعت گیلان، از عوامل كمیـاب بـودن زمین بـرای تـوسعه فعالیت های اقتصادی وسرمایه گذاری در گیلان است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر کمبود زمین برای توسعه فعالیت های صنعتی را یکی از مهم ترین مشكلات پیش روی صنعت استان دانست و گفت: ارزشمند بودن زمین های گیلان برای كشاورزی و همچنین تراكم بـالای جمعیت، سبب شده سهم بخش صنعت از زمین های این استان، فقط به حدود 3هزار هكتار محدود شود .

علی منتظری مساحت زمین هایی كه دراختیـار شهرك های صنعتی گیلان قرار گرفته را هزارو730 هكتار اعلام کرده و می گوید:این رقم دركشوربه طور میانگین 3هزار و120هكتار است.وی نیاز فعلی زمین برای توسعه فعالیت های صنعتی در گیلان را دست کم هزار هکتار عنوان کرد

بقیه در ادامه مطلب ...

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان بابیان اینکه گیلان35 شهرک صنعتی فعال ودرحال آماده سازی دارد گفت:در این شهرک ها و در دیگر نقاط گیلان حدود 2 هزار و600 واحد صنعتی فعال است که87 هزار نفر در آنها مشغول به کارند.

علی منتظری تعهدات بخش صنعت گیلان نسبت به ایجاد اشتغال را 24 درصداعلام کرده ومی گوید:با تامین زمین های مورد نیازصنعت، درصورت مرتفع شدن مشکلات دیگری از جمله حذف بوروکراسی و تامین اعتبارات، می توانیم بیش از این تعهدات محول شده در استان شغل ایجاد کنیم .

وی می گوید:کمبود زمین در گیلان سبب شده برخی سرمایه گذارانِ ِطرح های بزرگ صنعتی، از جمله پتروشیمی لوشان،حدود 5سال پس از تقاضا، اجرای طرح خود را عملیاتی و شروع به کار کنند.

گیلان با وجود داشتن بیش از هزار اثر تاریخی و فرهنگی ثبت شده در فهرست آثارملی، 274 کیلومتر مرز آبی و سواحل زیبا، جنگل های انبوه،ییلاقات دل انگیز، آبشارها، 5 تالاب، تنها موزه فضای باز ایران و 3 موزه تاریخی و مردم شناسی، توانمندیهای قابل توجهی درصنعت گردشگری دارد اما مشکل کمبود زمین، روند توسعه این بخش را نیز بامعضلاتی رو برو کرده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبربا اشاره به جذب سالانه بطور میانگین حدود 20 میلیون گردشگر در گیلان گفت:اگرچه این استان به لحاظ اقامت گردشگران در صدر استانهای گردشگرپذیر کشور قرار داشته وحدود  هزارو200واحد اقامتی-گردشگری دارد اما قابلیت این استان گردشگرپذیر برای توسعه صنعت گردشگری بیش ازاینهاست.

حمیدرضا آذرپوربا اشاره به اینکه در5سال گذشته تقاضای تامین386هکتار زمین را برای توسعه فضاهای گردشگری به اموراراضی جهاد کشاورزی ومنابع طبیعی وآبخیزداری استان اعلام کرده ایم گفت:با تامین این مقدار زمین علاوه بر توسعه فضاهای گردشگری و افزایش درآمدهای این بخش، برای11هزار و200نفر هم شغل ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه در5سال گذشته، فقط 86هکتار زمین برای توسعه امکانات گردشگری در اختیار سرمایه گذاران قرارگرفته که نتیجه آن ایجاد حدود 2هزار و700شغل بوده گفت:این درحالی است که اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری گیلان برای عمل به همه تعهدات خود در این باره به300هکتار زمین دیگر نیاز دارد که بامحقق شدن این امر برای 8هزار و500نفر دیگر شغل ایجاد خواهد شد.

حمیدرضا آذرپور ملاحظات ومخالفت های زیست محیطی ومنابع طبیعی و وجود معارضان محلی را ازمهم ترین دلایل مرتفع نشدن مشکل زمین برای توسعه صنعت گردشگری گیلان عنوان کردوگفت:باشناسایی،تعریف كاربری وتوانمندیهای زمینهای گیلان درقالب طـرح آمایش منطقه ای، بخش عمده ای ازمشکلات تامین زمین برای سرمایه گذاری دراستان حل شده وکارهاسرعت بیشتری می گیرد

اما اگرچه گیلان با داشتن405هزارهکتار زمین کشاورزی وتولید سالانه حدود 2میلیون و800هزارتن انواع محصولات زراعی وباغی یکی ازمهم ترین قطبهای کشاورزی کشوربوده ودلیل اصلی کمبود زمین برای سرمایه گذاری همواره از سوی مسئولان، ارزش کشاورزی و حاصلخیزی آنها اعلام می شود اما خرده مالکیت، بالابودن هزینه های تولید وحمایتهای کم دولتی، سبب شده بسیاری از زمینهای کشاورزی باوجود حاصلخیز بودن تغییر کاربری یافته وبه ساختمانهای چندطبقه تغییرشکل دهد.

پدیده ای که به عقیده مدیراموراراضی سازمان جهاد کشاورزی گیلان فقط برای فعالیت های بخش کشاورزی، ازجمله دامداری ها، مرغ داریها، پرورش ماهی، صنایع تبدیلی وتکمیلی وگلخانه ها از سوی جهاد کشاورزی مجوز می گیرند و دیگر دستگاه های ذیربط آن چنان که باید، برای جلوگیری از تغییر کاربری ها جدی نیستند.آنطور که برجسته می گوید : اگرچه سازمان جهادکشاورزی گیلان بطورمیانگین سالانه فقط با حدود 120 تا 130هکتار تغییر کاربری زراعی به مسکونی موافقت می کند اما این رویه  ضرب المثل معروف " قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود را به ذهن تداعی می کند .کوتاه سخن اینکه :تامین زمین برای افزایش سرمایه گذاری ها و توسعه استان در بخشهای مختلف افزایش تولید ، در آمد و ایجاد اشتغال را در پی دارد ، به نظر می رسد با شناسایی و تعیین كاربری ها وتوانمندیهای اراضی مختلف گیلان و نیز کاهش سخت گیری ها د راین رابطه بتوان تا حدود زیادی از ارتفاع این سدراه توسعه کم کرد.


مرتبط با : پره سر
برچسب ها : پره سر-بخش پره سر-شهر پره سر-اخبار پره سر-خبر پره سر-گزارش تحلیلی-شهرستان پره سر-
نویسنده : امین
تاریخ : جمعه 23 خرداد 1393
زمان : 06:57 ب.ظ
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic